Radziejowa (Beskid Sądecki, PL) - Prypir i Nondag (Bieszczady, UA)

Dość nieoczekiwana obserwacja, w tym przypadku, to naprawdę mało powiedziane. Radziejowa, czyli najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, kojarzy mi się głównie z dwoma rzeczami: niedźwiedziami i wspaniałymi widokami, szczególnie w kierunku wschodnim. Niestety, wyprawa w pojedynkę wiąże się z ogromnym wysiłkiem psychicznym ze względu na liczebność "dziczyzny", tym bardziej nocą.

Pod koniec października 2021 r. na wycieczkę na wschód Słońca dał się namówić mój Szwagier i tak oto pojawiła się szansa, żeby w końcu ustrzelić upragnione połoniny ukraińskie z tego miejsca. Awaria jednego z aparatów oraz, jak się okazało, niewystarczająca przejrzystość powietrza całkowicie przekreśliły być może jedyną szansę na realizację planu. Po latach okazało się, że warto czasami wrócić do starych zdjęć i ponownie przeanalizować temat. Połoniny Równej i Borżawskiej, co prawda, nie brałem pod uwagę, ale ku mojemu zaskoczeniu na tarczy wschodzącego Słońca udało się dostrzec grań góry Prypir i Nondag, czyli bliskie otoczenie Pikuja - najwyższego szczytu całych Bieszczad.

Wprowadzenie do programu "Peakfinder" dokładnej daty (30.10.2021 r.) umożliwiło symulację położenia Słońca o wschodzie i potwierdzenie rejestracji szczytów.

Maksymalna odległość: 183,9 km.
Data wykonania: Październik 2021 r.


Widok ogólny w kierunku wschodnim po wschodzie Słońca

Wschód Słońca

Grań Prypiru oraz Nondag na tarczy wschodzącego Słońca

Symulacja położenia Słońca o wschodzie (witryna Peakfinder)

Symulacja widoku (witryna UDeuschle) oraz kontur Słońca

Zasięg obserwacji (witryna Google Maps)

Komentarze

  1. Doceniam dociekliwość w obserwacjach, nawet tych z przeszłości. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za dobre słowo. Ciekawe rzeczy bywają dziełem przypadku i potrafią nieźle zaskoczyć. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Archiwum