13.08.2024 r. to miał być ostatni dzień dobrych warunków pogodowych. Podbudowany dobrymi obserwacjami w Mikołowie stwierdziłem, że wybiorę się na miejscówkę, która jako pierwsza wpadła mi w oko pod kątem rejestracji Śnieżnika. Skazywałem ją zresztą od początku na niepowodzenie ze względu na bardzo niekorzystne położenie Śnieżnika względem Biskupiej Kopy (Śnieżnik chowa się niemal całkowicie za najwyższym szczytem Gór Opawskich - co również pokazują zdjęcia).
Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej to bardzo sympatyczne miejsce oferujące wiele ciekawych atrakcji, w tym wieżę widokową o wysokości ~15 m. Rejon ten pod kątem geograficznym to Równa Góra (390 m n.p.m.), wzniesienie Garbu Tarnogórskiego. Zdjęcia wykonywałem do późnego wieczora, warunki jak na zaawansowane lato bardzo optymistyczne - aerozol 0,054-0,091; pył 0,0; wilgotność na wysokości ~600 m do 1500 m w granicach 30 %. Śnieżnik zgodnie z przewidywaniami chował się uparcie za Biskupią Kopą, na szczęście ok. 30 min po zachodzie Słońca w końcu zaznaczył nieznacznie swoją obecność. Szlak przetarty, a miejscówka wręcz zaprasza w bardziej inwersyjnych warunkach.
Maksymalna odległość: 161,1 km.
Data wykonania: Sierpień 2024 r.
Aerozol i pył (aplikacja Windy)
Wilgotność 600 m - 1500 m (aplikacja Windy)
Wysoki Jesionik
Wysoki Jesionik
Wysoki Jesionik
Wysoki Jesionik
Wysoki Jesionik
Wysoki Jesionik oraz fragment Gór Opawskich i czeskich Gór Złotych
Symulacja widoku (witryna UDeuschle)
Symulacja widoku (witryna UDeuschle)
Wyraźnie uwypuklony Śnieżnik wyłaniający się zza Biskupiej Kopy
Symulacja widoku (witryna UDeuschle)
Zasięg obserwacji (witryna Google Maps)
Gratulacje :) Ma Pan zamiar zaobserwować np. Alpy z Sudetów?
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Tak, Alpy z Polski - to brzmi dumnie, koledzy z branży zresztą pokazali jaki to jest wspaniały widok, natomiast przyznam że bardziej ciągnie mnie do zakamarków w Karpatach Wschodnich. Pozdrawiam
Usuń